Aktuální článek
Ze světa legalizace 35: Občané po legalizaci – jednoznačně převládá spokojenost

Ze světa legalizace 35: Občané po legalizaci – jednoznačně převládá spokojenost

  • Novinky o aktuálním vývoji a důsledcích legalizačních změn: jak obstála americká legalizace v průzkumu veřejného mínění? A co se změnilo vlivem koronavirové krize?

Největší producenti z Kanady a Izraele jsou vytrvale ve ztrátě a hlásí další propouštění a rušení akvizic. Ve Spojených státech mezitím ukázali barvu oba hlavní prezidentští kandidáti: zatímco Joe Biden je pro dekriminalizaci konopí a vymazání trestů, úřadující Donald Trump se svou administrativou blokuje dokonce i lékařský výzkum konopí.

USA

  • Skončil napínavý souboj o to, kdo z demokratů vyzve republikánského prezidenta Trumpa v souboji o Bílý dům letos v listopadu. Nad silně levicovým senátorem Berniem Sandersem, který dlouhodobě prosazuje celonárodní kompletní legalizaci pro všechny, nakonec zvítězil bývalý viceprezident Baracka Obamy Joe Biden. Ten je dlouhodobě znám velmi konzervativním přístupem – možná až odporem – ke konopí, nicméně po svém vítězství v takzvaných primárkách oznámil, že společně se Sandersem vytvoří pracovní skupinu, která bude mít jako jeden z cílů připravit kompromisní legislativu ohledně konopí. Následně Biden 6. května prohlásil, že by v případě svého vítězství v prezidentském klání „dekriminalizoval užívání konopí a automaticky vymazal veškeré záznamy v rejstřících trestu za předchozí tresty za užívání konopí“. Většina členů nové pracovní skupiny ovšem podporuje úplnou legalizaci, tak věřme, že se jim do listopadu podaří Bidena přesvědčit o tom, že dekriminalizace nestačí.
  • Jaký názor na konopí má doopravdy současný prezident Trump, se ukázalo 30. dubna, kdy vyšlo najevo, že jeho administrativa od roku 2018 tajně blokovala veškerý výzkum konopí na federální úrovni, který by měl zahrnovat pěstování vlastního konopí pro badatelské účely. Píše se tak v interním memorandu ministerstva spravedlnosti, které ministerstvo muselo na základě soudního příkazu zveřejnit a na konci dubna tak učinilo. Díky tomu se vysvětlilo, proč za poslední více než dva roky neobdržel žádný z žadatelů z řad vědeckých institucí povolení pěstovat konopí k výzkumným účelům, ačkoli úřady si od nich nechaly zaplatit nemalé sumy v poplatcích za podání těchto žádostí. Zároveň se tak v celé své nahotě ukazuje přístup Donalda Trumpa ke konopí: veřejně se snaží dlouhodobě předstírat, že podporuje ukončování konopné prohibice.

Nejpozitivněji hodnotili legalizaci občané států, kde funguje regulovaný trh nejdéle.

  • 13. května byly publikovány výsledky průzkumu veřejného mínění renomované společnosti YouGov, který se ptal více než 30 000 obyvatel devíti amerických států na jejich pohled na legalizaci konopí, jež v těchto státech během posledních let proběhla. Jasná většina odpověděla na otázku „Považujete legalizaci konopí pro rekreační účely za úspěch nebo neúspěch?“ buď „jde o jednoznačný úspěch“, nebo „pozitiva převažují“. Za spíše neúspěšnou nebo zcela neúspěšnou označilo legalizaci pouze mezi 15 až 20 procenty dotazovaných. Příznačné taktéž je, že nejpozitivněji (71 procent v Coloradu a 69 procent v Oregonu) hodnotili legalizaci občané států, kde funguje regulovaný trh nejdéle – v Coloradu od roku 2012 a v Oregonu od roku 2014. Naopak „nejhůře“ dopadl stát Maine, kde byla ovšem prohibice ukončena teprve v roce 2016 a dodnes se tam ještě ani nerozběhl legální trh – přesto i v tomto státě hodnotilo legalizaci kladně 47 procent respondentů, zatímco nespokojeno bylo pouhých 20 procent dotazovaných (zbývajících 33 procent odpovědělo „nevím“).

Kanada

  • Kanadští velkoproducenti ještě před rokem dobývali celý svět, ale dnes bojují o holé přežití. Poslední dva měsíce přinesly další nepříznivé zprávy, a to i přes krátkodobé raketové zvýšení tržeb v průběhu zavedených karanténních opatření. Na konci dubna oznámili zástupci největšího producenta konopí na světě Canopy Growth Corporation, že propouštějí dalších 200 zaměstnanců a ukončují projekt na pěstování a zpracování technického konopí v americkém státě New York. Za poslední tři měsíce se tak tato společnost, která je hlavním zásobitelem českého trhu s léčebným konopím, rozloučila se zhruba tisícovkou pracovníků. Obdobné problémy provázejí i naprostou většinu zbývajících velkoproducentů, takže narychlo opouštějí aktiva v Africe, Jižní Americe a snaží se zkonsolidovat alespoň na domácí kanadské půdě a v Evropě.

...

Pokračování článku najdete v Legalizace č. 60, která je právě k dostání v e-shopu Legalmarket.cz a na novinových stáncích. Stáhnout si můžete i elektronickou verzi magazínu nebo si ho za zvýhodněnou cenu předplatit a těšit se na pravidelné dárky a pohodlné dodání až domů.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!