Aktuální článek
Ze světa legalizace 36: Legalizace je v zájmu policie, říká OSN

Ze světa legalizace 36: Legalizace je v zájmu policie, říká OSN

  • Novinky o aktuálním vývoji a důsledcích legalizačních změn.

Spotřeba konopí tam, kde je povoleno jeho léčebné nebo rekreační užívání, mírně roste a svět se z toho nehroutí, naopak těží z úbytku související kriminality. I když třeba ve Spojených státech se nezákonného jednání nedopouštějí ani tak milovníci konopí jako spíše čelní politici snažící se zabránit federální legalizaci. 

Mezinárodní

  • Světová výroční zpráva o drogách pro rok 2020 vydaná Úřadem OSN pro drogy a kriminalitu (UNODC) konstatuje, že konopí zůstává nejrozšířenější drogou na světě, s odhadovanými 192 miliony uživatelů po celém světě. V letech 2014–2018 se konopí týkala polovina všech drogových přečinů, díky regulaci trhu v Severní Americe však došlo k největšímu celosvětovému poklesu v zadrženích za poslední dvě desetiletí. V USA a Kanadě se v posledních deseti letech snížil počet případů zabavení konopí o 84 procent. Ve zprávě se dále uvádí, že v Africe, Asii a Jižní Americe dochází k nárůstu množství konopí zabaveného policií, což ale může být způsobeno jeho zvýšenou oblibou. Na závěr UNODC konstatuje, že legalizace konopí je v nejlepším zájmu bezpečnostních složek, neboť by se jim uvolnily kapacity pro řešení naléhavějších záležitostí a ze zdanění by se financovaly reintegrační programy pro rozsáhlé segmenty dříve nezákonného trhu. 

V červnu v Česku padly rekordy v počtu pacientů, vystavených receptů, předepisujících lékařů i vydaných gramů léčebného konopí. 

USA

 

  • Na konci června vyšlo najevo, že federální ministerstvo spravedlnosti na pokyn ministra Williama Barra, jenž je znám jako věrný sluha prezidenta Trumpa, od loňského roku vede tajnou válku proti legálním konopným byznysům. Ta společnosti podnikající v konopném sektoru připravila o miliony dolarů, odstrašila potenciální investory a efektivně tak brání expanzi legitimního odvětví napříč celou Amerikou. Při svědectví na půdě Kongresu to přiznal zaměstnanec ministerstva, jehož identita zůstává v utajení. Praxe byla taková, že vybrané konopné společnosti byly podrobovány šikanózním kontrolám, které je stály obrovské peníze na poplatcích a lidských zdrojích. Zaměstnanci se totiž místo práce pro firmu museli věnovat vyplňování tisíců stran nesmyslných dokumentů. Toto „zaklekávání“ na firmy zhatilo i řadu obchodních jednání, dohod a připravených akvizic, jak potvrzují přímo zainteresovaní podnikatelé.

 

 

  • Na začátku července se v médiích objevily závěry nové studie, která se zabývala zvýšením kriminality v okresech sousedících se státy Colorado a Washington, které jako první před lety legalizovaly konopí k rekreačním účelům. Autoři sami poznamenávají, že odpůrci legalizace varovali před zvýšením kriminality, což se přímo v daných státech nepotvrdilo, a tak se výzkumníci zaměřili na příhraniční oblasti. Výsledky ukázaly, že „v okresech sousedících přímo s Coloradem a Washingtonem nedošlo ke zvýšení žádného sledovaného typu kriminálního jednání.“ Kromě toho bylo navíc zjištěno, že v oblasti „majetkové trestné činnosti, napadení a krádeží nejenže nedošlo k žádnému nárůstu, ale dokonce k nezanedbatelnému poklesu.“ Podle autorů nelze proto považovat tvrzení zastánců prohibice o zvýšení kriminality po legalizaci za věrohodná.

 

Kanada

  • 10. července zveřejnilo kanadské ministerstvo zdravotnictví statistiky o spotřebě konopí pro léčebné i rekreační účely v období od loňského října do letošního dubna. Ukazují na vytrvale rostoucí poptávku po sušených květech ze strany pacientů a na stále větší oblibu extraktů a koncentrátů jak na straně pacientů, tak rekreačních uživatelů. Celkem bylo jen za duben provedeno více než 7 500 000 legálních transakcí zahrnujících konopí, z čehož 73 procent byly sušené květy, 14 procent extrakty a 12 procent poživatiny.
  • Nová studie vědců z Univerzity Britské Kolumbie se zabývala otázkou, zdali užívání konopí na pracovišti má za následek větší riziko pracovních úrazů. Zaměstnavateli běžně používané testy na přítomnost THC v organismu totiž nejsou přesné a nemají vypovídací hodnotu o ovlivnění motoriky či úsudku. Výzkumníci došli k závěru, že „v současnosti není dostatek důkazů o tom, že by uživatelé konopí byli více ohroženi pracovními úrazy.“ Výsledky jsou ve shodě s předchozí studií z roku 2017, podle které „nejsou žádné nebo dostatečné důkazy o tom, že by mezi užíváním konopí a úrazy na pracovišti byla nějaká statistická souvislost.“
 
  • Regulační úřady v Severozápadním teritoriu snížily cenu legálního konopí o deset procent, aby ztížily podmínky producentům z černého trhu. Úprava cen se týká všech konopných produktů. I další plánovaná opatření na omezení černého trhu se mají nést v duchu společensky odpovědné politiky, nikoli slepé perzekuce. 

 

 

Filipíny

 

  • Nová zpráva Úřadu Vysoké komisařky OSN pro lidská práva, jež byla zveřejněna na začátku června, tvrdě kritizuje porušování základních lidských práv a nehumánní postup ve filipínské válce proti drogám. Tu rozpoutal autoritářský prezident Duterte v roce 2016, když vyzval k beztrestnému zabíjení drogových dealerů a narkomanů. Ve zprávě se mimo jiné uvádí, že od července 2016 bylo v této nesmyslné válce „zabito nejméně 8 663 lidí, přičemž různé odhady hovoří až o třikrát větším počtu obětí.“ Ve většině případů šlo o systematické zabíjení ze strany police, kdy oběti nedostali šanci se obhájit před soudem. Kromě toho jsou zdokumentovány případy vražd páchaných samozvanými skupinami ozbrojenců, kteří berou „spravedlnost“ do svých rukou. Situace v zemi je z pohledu dodržování lidských práv naprosto katastrofická a mezi oběťmi bylo jen mezi lety 2016 až 2018 i více než sto dětí.

 

Jihoafrická republika

  • V pátek 3. června přišla tragická zpráva z Johannesburgu, kde byl během loupežného přepadení zastřelen nejznámější jihoafrický aktivista a významná postava mezinárodního boje za ukončení konopné prohibice Jules Stobbs. Julesovi věnujeme rubriku Osobnost legalizace v tomto vydání. Velký článek o Dagga Couple (konopná přezdívka Julese a jeho partnerky Myrtle) najdete v Legalizaci č. 49.

Nizozemsko

  • Část radních v Amsterdamu se na začátku července vyslovila pro zákaz prodeje drobných pochutin s konopím v obchodech s turistickými suvenýry. Konzervativní části vládnoucí koalice vadí, že tyto produkty, ačkoli mají obsahovat maximálně olej ze semen nebo semínka, se často moc neliší od produktů v coffeeshopech, ve kterých je i psychoaktivní THC. V usnesení se píše, že „některé tyto produkty na svých obalech tvrdí, že navozují změnu vědomí, a tak buď porušují zákon, anebo uvádějí nepravdivá tvrzení.“ Zatímco coffeeshopy musejí dodržovat velmi přísná nařízení, co se týče reklamy a propagace konopných symbolů, konopné produkty určené ke konzumaci v obchodech se suvenýry často obsahují extrakty bohaté na THC, ale žádná pravidla reklamy nedodržují.

Česká republika

  • Vládní novela zákona o návykových látkách týkající se povolení exportu a poměrně zásadní změny systému pěstování léčebného konopí na území České republiky, za kterou se poslancům Tomášovi Vymazalovi (Piráti) a Patrikovi Nacherovi (ANO) podařilo zařadit i starší pirátskou novelu z roku 2018 řešící samopěstování pěti rostlin pro osobní potřebu, se nakonec nestihla projednat na poslední předprázdninové schůzi poslanecké sněmovny.  Podle poslance Vymazala bude na podzim potřeba znovu žádat o zařazení pirátské novely bezprostředně za vládní novelu, aby bylo možno takzvané „společné projednání obou novel téhož zákona“ až na vládní novelu přijde konečně řada. „Ať už to pak s naší novelou během prvního čtení dopadne jakkoli, můžete se spolehnout, že přinejmenším v dalších čteních vládní novely dojde k ostrému hlasování o legalizaci samopěstování pěti rostlin pro osobní potřebu, zvýšení maxima THC v technickém konopí po vzoru Švýcarska i několika dalších zásadních oblastech,“ okomentoval pro nás situaci Tomáš Vymazal. „Pokrok nelze zastavit, mohou jej maximálně trochu zbrzdit.“
  • Podle nejnovějších statistik Státní agentury pro konopí pro léčebné použití (SAKL) nabírá spotřeba konopí i počet oficiálních pacientů na obrátkách. V červnu totiž padly rekordy z předchozích měsíců ve všech sledovaných oblastech. Počet vydaných receptů byl 1 325 (bezmála o 300 více než v květnu, který byl taktéž rekordní), vydáno bylo celkem 6 028 gramů (skoro o kilogram více než v květnu) a počet unikátních pacientů poprvé překročil 1 000 – bylo jich dokonce 1 104, což je o skoro 200 více než v květnu. Počet aktivně předepisujících lékařů byl také rekordních 113. Přesto jsme v přepočtu na počet obyvatel stále výrazně pozadu za zeměmi jako Kanada, Izrael nebo Německo.
Zadržení konopných květů na region v tunách konopné sušiny: Oceánie, Evropa, Asie, Afrika, Střední a Jižní Amerika, Severní Amerika | Zdroj: Světová zpráva o drogách 2020 (UNODC)

Zdroj: Black market cannabis seizures plummet as legalisation progresses in North America


Další aktuality ze světa konopí najdete v magazínu č. 60, který je právě v prodeji!

 

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!