Aktuální článek
Ze světa legalizace 37: Plantáže v plamenech a první milost na Slovensku

Ze světa legalizace 37: Plantáže v plamenech a první milost na Slovensku

  • Novinky o aktuálním vývoji a důsledcích legalizačních změn.

Na lesní požáry na západním pobřeží Spojených států doplácejí i konopní pěstitelé, jejichž plantáže mizí v plamenech. Potěšující je vývoj v progresivnějších zemích: v Uruguayi se pozitivně hodnotí ekonomické i společenské přínosy legalizace a v Kanadě slábne černý trh, jelikož lidé konečně přicházejí na chuť legálnímu hulení. Největší radost nám ale udělala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Jen houšť a větší kapky!

Mezinárodní

V polovině července byly v odborném časopise European Journal of Criminology zveřejněny závěry několikaletého výzkumu badatelů z Belgie, Velké Británie a Španělska, kteří se věnovali existenci a fungování konopných společenských klubů (CSC) v Evropě. Na vypracování studie se podílel i spolek Legalizace.cz. Autoři zjistili, že CSC fungují v té či oné podobě v celkem třinácti evropských zemích, jednoznačně nejvíce jich je ovšem ve Španělsku, po němž s velkým odstupem následuje Belgie. Nejstarší klub v Evropě funguje již od roku 1999, ale valná většina jich vznikla až během posledních deseti let. Nejmenší má pouhých šest členů, zatímco největší více než pět tisíc. Vzhledem k tomu, že CSC nejsou v žádné zemi Evropské unie legální, operují tyto kluby v šedé zóně na základě různých právních kliček a skulin v legislativě jednotlivých států. V některých případech jsou v úzkém kontaktu přímo s lokálními (a zjevně liberálními) představiteli zákona.

Legalizaci v Uruguayi se hodnotí jako jasný úspěch, neboť se nenaplnily žádné obavy odpůrců tohoto kroku.

Velmi zajímavé, ovšem ne už překvapivé informace, co se týče konopných výzkumů, zveřejnil na konci srpna magazín Science. Ten si nechal vypracovat analýzu, jejíž závěry potvrdili odborní pracovníci Pensylvánské státní univerzity. Ukázalo se, že Spojené státy, Kanada a Velká Británie utratily během let 2000 až 2018 více než 1,5 miliardy dolarů za výzkum v oblasti konopí. Bohužel investované peníze byly v naprosté většině určené na studium potenciálních škodlivých účinků a negativních dopadů užívání konopí a jen malá část finančních prostředků putovala na studium endokanabinoidního systému, kanabinoidních léků a celé rostliny jako potenciálního léčiva na různé zdravotní problémy. V roce 2018 byl rozdíl mezi penězi určenými na bádání v oblasti rizik a v oblasti medicínského využití více než dvacetinásobný ve prospěch rizik.

USA

Konopní farmáři po celých Spojených státech zažívají krušné časy kvůli dopadům globálního oteplování. Na celém západním pobřeží, tedy v Kalifornii, Oregonu a Washingtonu zuří obrovské požáry, které nemají v historii obdoby. Snímky velkoměst jako Los Angeles, San Francisko či Seattle zahalených do dýmu pod oranžově zbarveným nebem vypadají jako z apokalyptických filmů. V době uzávěrky tohoto vydání se největší požár nazvaný Augusta Complex blížil k legendární pěstitelské oblasti Emerald Triangle, kde se produkuje nejvíc konopí z celé Ameriky. Opačné problémy mají pěstitelé v Coloradu, kde začalo na začátku září intenzivně sněžit. Zdejší obyvatelé jsou zvyklí na občasné sněhové přeháňky v tomto období, nikoli však na desítky centimetrů sněhu napadlých za noc, což dokáže zdecimovat celou úrodu těsně před sklizní. Vzhledem k tomu, že na federální úrovni je konopí stále nelegální, většina legitimních pěstitelů v těchto státech nemá pojištění pro podobné případy živelných katastrof a většina z nich tak nejspíše zbankrotuje.

 Další vyvrácení prohibicionistických mýtů a lží přinesl výzkum ze států Colorado a Washington (oba legalizovaly před osmi lety), jehož závěry byly zveřejněny na konci srpna v odborném časopise Drug and Alcohol Dependence. Ukázalo se totiž, že legalizace rekreačního konopí nevede k nárůstu mladistvých, kteří podstupují odvykací léčbu v souvislosti s užíváním této rostliny. Důvodů může být podle autorů „celá řada, mimo jiné i fakt, že legalizace nevedla ke zvýšení počtu mladistvých uživatelů.“ Zároveň upozorňují, že na vyvozování směrodatných závěrů je po této jedné studii sledující relativně krátké údobí (2008 až 2017, přičemž regulovaný trh s konopím se v obou státech rozběhl až v lednu roku 2014) moc brzy a že je nutno provést další a časově rozsáhlejší výzkumy.

Kanada

Konečně i dobré zprávy přicházejí po delší době z Kanady. V červnu se totiž prodalo rekordní množství legálního konopí a produktů z něj – konkrétně šlo o více než 200 milionů kanadských dolarů (skoro 3,5 miliardy korun), což je zhruba osmiprocentní nárůst oproti předchozímu měsíci květnu, který byl taktéž rekordním. A například v provincii Britská Kolumbie, která je takovým kanadským Holandskem vzhledem k silnému undergroundovému konopnému trhu, se v červnu prodalo sedmkrát více legálního konopí než v červnu loňského roku. Za posledních šest měsíců se pokaždé jednalo o nový rekord, což ukazuje, že legální konopí získává na popularitě i v místech, kde zpočátku lidé preferovali existující černý trh nebo vlastní zásoby.

Jihoafrická republika

Na začátku srpna označila soudkyně Ingrid Oppermanová v přelomovém rozhodnutí určité sekce protidrogového zákona kriminalizující držení a užívání konopí mladistvými za protiústavní. Ačkoli pouze Ústavní soud může tyto sekce ze zákona vyškrtnout, soudkyně využila svého práva uvalit na ně takzvané moratorium. To znamená, že dokud se Ústavní soud nevyjádří, inkriminované sekce daného zákona neplatí. Soudkyně Oppermanová se pro tento netradiční krok rozhodla v souvislosti s případem čtyř dětí, kterým byla při drogovém testu ve škole zjištěna přítomnost THC. V důsledku toho měly nastoupit do povinného odvykacího programu, nicméně ani jedno příkaz soudu neuposlechlo. Následně tak byly zatčeny a odvezeny do „dětského centra“ s kontroverzní pověstí, které spravuje firma provozující pro stát soukromá vězení. Ministr vnitra Ronald Lamola potvrdil, že existují nezvratitelné důkazy, že zatýkání dětí za užívání konopí má negativní dopady. V prohlášení zaslaném soudu tvrdí: „Měli bychom se zaměřit na problematiku samotného užívání a tu řešit pomocí vzdělávání, prevence a zvyšování povědomí, případně léčebnými a rehabilitačními programy.“

Uruguay

Bývalý ředitel Národní protidrogové agentury Diego Olivera publikoval v druhé polovině července zprávu, ve které hodnotí tři roky existence regulovaného trhu s konopím v této malé jihoamerické zemi. Legalizaci hodnotí jako „jasný úspěch, neboť se nenaplnily žádné obavy odpůrců tohoto kroku.“ Jako úspěch hodnotí více než čtyři tuny konopí prodaného legálně za více než sto milionů korun, což jsou podle Olivery peníze, které by jinak skončily na černém trhu. Nyní jsou na pořadu další kroky jako povolit turistům nakupovat legální konopí a umožnit licencovaným pěstitelům vyvážet do světa.

10. srpna podepsal prezident Luis Lacalle Pou dva dekrety, které zjednodušují nakládání s konopím v zemi a zároveň povolují firmám export konopných květů s obsahem THC vyšším než 1 procento. Aby mohly být takové květy vyváženy do třetích zemí, musí se jednat o konopí sklizené v Uruguayi v letech 2018 až 2020 a příslušné úřady státu, kam má zásilka putovat, musejí vývozci zaslat písemné potvrzení objednávky.

Argentina

15. července oznámili zástupci ministerstva zdravotnictví, že dosáhli shody s dalšími klíčovými ministerstvy a na jejím základě předloží převratný návrh na změnu zákona, která povolí pacientům, lékařům a vědcům registrovaným v národním konopném programu REPROCANN pěstovat konopí pro osobní nebo výzkumné účely. Zároveň bude povoleno prodávat v lékárnách přípravky s obsahem konopných extraktů pro ústní a kožní aplikaci. Ty si budou moci zakoupit i pacienti, kteří nebudou registrováni v národním konopném programu, neboť jim bude stačit recept od ošetřujícího lékaře.

Česká republika

5. září proběhl již 23. ročník pražské demonstrace a pochodu za legalizaci konopí Million Marihuana March, který byl ale letos v mnoha ohledech netradiční a předchozím ročníkům se vymykal. Turbulentní doba koronavirové krize a protipandemická opatření donutily organizátory posunout letošní ročník z první květnové soboty až na začátek září a spokojit se s komornějším happeningem. Po tradičním průvodu se účastníci mohli v omezeném počtu přesunout na Střelecký ostrov, kde bylo připraveno několik stánků, občerstvení a bohatý hudební program. Především ale až do večera probíhaly v krásných prostorách sousedního Žofínského paláce odborné přednášky a panelová debata.

Slovensko

Těsně před redakční uzávěrkou tohoto vydání Legalizace přišla jedna pozitivní zpráva ze sousedního Slovenska, kde stále vládnou středověké tresty za přečiny související s konopím, zatímco nájemná vražda novináře zůstává bez potrestání. V pátek 19. srpna udělila prezidentka Zuzana Čaputová milost 28letému muži, který byl dvakrát odsouzen za držení a konzumaci konopí a celkově měl ve vězení strávit neuvěřitelných 10,5 roku – bez prokázání distribuce nebo jejího úmyslu. Muž už má za sebou více než polovinu trestu – za mřížemi pyká déle než pět let.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!