Aktuální článek
Ze světa legalizace 38: Přes Ameriku se valí zelené tsunami

Ze světa legalizace 38: Přes Ameriku se valí zelené tsunami

Profilový obrázek
  • Novinky o aktuálním vývoji a důsledcích legalizačních změn.

Největší radost nám přinesla referenda ze Spojených států, kde dnes může užívat konopí k rekreačním účelům již třetina obyvatelstva. Legalizace rekreace se sice zadrhla na Novém Zélandu i v Německu, nicméně rázný krok vpřed k liberalizaci konopných zákonů učinil Izrael a Mexiko. Data z Kanady mezitím potvrzují, že huličů po legalizaci nepřibývá a hlavně – razantně se snižuje počet mladých, kteří mají zkušenost s konopím před dosažením dospělosti. 

USA 

  • 3. listopadu se konaly nejen celosvětově ostře sledované prezidentské volby, ale proběhlo i několik konopných referend, v nichž se hlasovalo o legalizaci jak léčebného, tak rekreačního konopí. Konkrétně šlo o jeden liberální stát na východním pobřeží – New Jersey, kde se vítězství legalizace očekávalo (nakonec bylo pro přesvědčivých 67 procent voličů), a čtyři konzervativní státy Arizona, Montana, Jižní Dakota a Mississippi. K velkému překvapení všech příznivců a k ještě většímu zděšení odpůrců konopí rozhodli obyvatelé těchto států ve všech referendech o tom, že prohibice má skončit. V Mississippi legalizovali léčebné využití (74 procent), v Jižní Dakotě dokonce léčebné (69 procent) i rekreační (52 procent) naráz (!) a v Arizoně a Montaně, kde je konopná léčba již několik let legální, voliči rozhodli o legalizaci rekreačního využití (pro bylo v Arizoně 60 procent a v Montaně 57 procent voličů). V některých státech dostalo konopí dokonce více hlasů než prezidentští kandidáti a celkový počet Američanů, kteří nyní budou žít ve státech, kde je tráva legální pro všechny dospělé, se zvýší takřka o patnáct milionů. Není divu, že ve spojení s vítězstvím Joe Bidena začaly ihned po oznámení výsledků strmě růst akcie většiny severoamerických konopných firem.
  • Nejen zelený růst na akciových trzích byl okamžitým důsledkem skvělého volebního výsledku konopí napříč celými Spojenými státy – krátce po vítězství legalizace v New Jersey prohlásil guvernér sousedního státu New York Andrew Cuomo, že nesmí v této otázce zůstat pozadu a že udělá vše pro to, aby byla v příštím roce ukončena prohibice konopí i v tomto čtvrtém nejlidnatějším státě Ameriky. Konopné domino se tak dává rychle do pohybu – celkem je rostlina legální pro všechny dospělé už v patnácti amerických státech. Ozývají se samozřejmě i odpůrci. Například konzervativní republikánská guvernérka Jižní Dakoty Kristi Noemová prohlásila, že „voliči si vybrali špatně“, protože podle ní „bychom měli hledat způsoby, jak posílit tradiční rodinu, a toto je krok zcela opačným směrem.“ S takovými názory nelze paní guvernérku nazvat jinak než politickou fosilií. Konopí je bylina pro celou rodinu!
  • Kromě konopí se v amerických volbách dočkala historického vítězství i psychedelika. Na západním pobřeží v Oregonu, kde je konopí legální již od roku 2014, hlasovalo 56 procent voličů pro legalizaci léčebného využití psilocybinu pod odborným lékařským dohledem pro osoby starší 21 let. Na druhé straně země v hlavním městě Washingtonu se občané vyslovili pro dekriminalizaci některých halucinogenů (ibogain, meskalin, psilocybin atd.). Neznamená to, že bylo nyní povolené tyto látky užívat, ale policie se má přestat soustředit na jejich uživatele a místo trestního stíhání udělovat za držení určitého množství pouze pokuty.

V některých amerických státech dostalo konopí více hlasů než prezidentští kandidáti.

  • Ani ne týden po volbách, konkrétně 9. listopadu, byly zveřejněny výsledky renomovaného průzkumu Gallup, který se už déle než padesát let ptá Američanů kromě jiného na názor na konopí. V tiskové zprávě k výsledkům se píše: „Od roku 2012, kdy státy Colorado a Washington jako první legalizovaly rekreační konopí, postupně přibývají další. V průběhu těchto let se celonárodní podpora legalizace zvedla o 20 procent na dnešních rekordních 68 procent. Kromě toho 70 procent Američanů dnes považuje kouření konopí za morálně akceptovatelné, což představuje meziroční nárůst o pět procent.“ 

Kanada

  • Na konci října byl zveřejněn odborný článek kriminologa Michaela Boudreaua z Univerzity svatého Tomáše v kanadském Novém Brunšviku a právničky Sary Hamillové z Trinity College v Irsku nazvaný „Děti jsou v pohodě: Reflexe dvou let legálního konopí v Kanadě“ (The Kids Are All Right: Reflections on Two Years of Legal Cannabis in Canada). Podle autorů zůstává počet každodenních dospělých uživatelů dva roky od zahájení legálních prodejů stejný – na šesti procentech. „Nejsme tedy svědky nějakého raketového nárůstu v počtu uživatelů,“ upozorňuje Boudreau. „Ve skutečnosti ve věkové skupině 15 až 17 let došlo dokonce k padesátiprocentnímu poklesu – z dvaceti procent před legalizací na současných deset.“

...

Pokračování článku najdete v Legalizace č. 62, která je právě k dostání v e-shopu Legalmarket.cz a na novinových stáncích. Stáhnout si můžete i elektronickou verzi magazínu nebo si ho za zvýhodněnou cenu předplatit a těšit se na pravidelné dárky a pohodlné dodání až domů.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!

Contact to Listing Owner

Captcha Code