Aktuální článek
Ze světa legalizace 38: Přes Ameriku se valí zelené tsunami

Ze světa legalizace 38: Přes Ameriku se valí zelené tsunami

  • Novinky o aktuálním vývoji a důsledcích legalizačních změn.

Největší radost nám přinesla referenda ze Spojených států, kde dnes může užívat konopí k rekreačním účelům již třetina obyvatelstva. Legalizace rekreace se sice zadrhla na Novém Zélandu i v Německu, nicméně rázný krok vpřed k liberalizaci konopných zákonů učinil Izrael a Mexiko. Data z Kanady mezitím potvrzují, že huličů po legalizaci nepřibývá a hlavně – razantně se snižuje počet mladých, kteří mají zkušenost s konopím před dosažením dospělosti. 

USA 

  • 3. listopadu se konaly nejen celosvětově ostře sledované prezidentské volby, ale proběhlo i několik konopných referend, v nichž se hlasovalo o legalizaci jak léčebného, tak rekreačního konopí. Konkrétně šlo o jeden liberální stát na východním pobřeží – New Jersey, kde se vítězství legalizace očekávalo (nakonec bylo pro přesvědčivých 67 procent voličů), a čtyři konzervativní státy Arizona, Montana, Jižní Dakota a Mississippi. K velkému překvapení všech příznivců a k ještě většímu zděšení odpůrců konopí rozhodli obyvatelé těchto států ve všech referendech o tom, že prohibice má skončit. V Mississippi legalizovali léčebné využití (74 procent), v Jižní Dakotě dokonce léčebné (69 procent) i rekreační (52 procent) naráz (!) a v Arizoně a Montaně, kde je konopná léčba již několik let legální, voliči rozhodli o legalizaci rekreačního využití (pro bylo v Arizoně 60 procent a v Montaně 57 procent voličů). V některých státech dostalo konopí dokonce více hlasů než prezidentští kandidáti a celkový počet Američanů, kteří nyní budou žít ve státech, kde je tráva legální pro všechny dospělé, se zvýší takřka o patnáct milionů. Není divu, že ve spojení s vítězstvím Joe Bidena začaly ihned po oznámení výsledků strmě růst akcie většiny severoamerických konopných firem.
  • Nejen zelený růst na akciových trzích byl okamžitým důsledkem skvělého volebního výsledku konopí napříč celými Spojenými státy – krátce po vítězství legalizace v New Jersey prohlásil guvernér sousedního státu New York Andrew Cuomo, že nesmí v této otázce zůstat pozadu a že udělá vše pro to, aby byla v příštím roce ukončena prohibice konopí i v tomto čtvrtém nejlidnatějším státě Ameriky. Konopné domino se tak dává rychle do pohybu – celkem je rostlina legální pro všechny dospělé už v patnácti amerických státech. Ozývají se samozřejmě i odpůrci. Například konzervativní republikánská guvernérka Jižní Dakoty Kristi Noemová prohlásila, že „voliči si vybrali špatně“, protože podle ní „bychom měli hledat způsoby, jak posílit tradiční rodinu, a toto je krok zcela opačným směrem.“ S takovými názory nelze paní guvernérku nazvat jinak než politickou fosilií. Konopí je bylina pro celou rodinu!
  • Kromě konopí se v amerických volbách dočkala historického vítězství i psychedelika. Na západním pobřeží v Oregonu, kde je konopí legální již od roku 2014, hlasovalo 56 procent voličů pro legalizaci léčebného využití psilocybinu pod odborným lékařským dohledem pro osoby starší 21 let. Na druhé straně země v hlavním městě Washingtonu se občané vyslovili pro dekriminalizaci některých halucinogenů (ibogain, meskalin, psilocybin atd.). Neznamená to, že bylo nyní povolené tyto látky užívat, ale policie se má přestat soustředit na jejich uživatele a místo trestního stíhání udělovat za držení určitého množství pouze pokuty.

V některých amerických státech dostalo konopí více hlasů než prezidentští kandidáti.

  • Ani ne týden po volbách, konkrétně 9. listopadu, byly zveřejněny výsledky renomovaného průzkumu Gallup, který se už déle než padesát let ptá Američanů kromě jiného na názor na konopí. V tiskové zprávě k výsledkům se píše: „Od roku 2012, kdy státy Colorado a Washington jako první legalizovaly rekreační konopí, postupně přibývají další. V průběhu těchto let se celonárodní podpora legalizace zvedla o 20 procent na dnešních rekordních 68 procent. Kromě toho 70 procent Američanů dnes považuje kouření konopí za morálně akceptovatelné, což představuje meziroční nárůst o pět procent.“ 

Kanada

  • Na konci října byl zveřejněn odborný článek kriminologa Michaela Boudreaua z Univerzity svatého Tomáše v kanadském Novém Brunšviku a právničky Sary Hamillové z Trinity College v Irsku nazvaný „Děti jsou v pohodě: Reflexe dvou let legálního konopí v Kanadě“ (The Kids Are All Right: Reflections on Two Years of Legal Cannabis in Canada). Podle autorů zůstává počet každodenních dospělých uživatelů dva roky od zahájení legálních prodejů stejný – na šesti procentech. „Nejsme tedy svědky nějakého raketového nárůstu v počtu uživatelů,“ upozorňuje Boudreau. „Ve skutečnosti ve věkové skupině 15 až 17 let došlo dokonce k padesátiprocentnímu poklesu – z dvaceti procent před legalizací na současných deset.“

Mexiko

  • V pátek 13. listopadu na společném slyšení schválilo několik výborů mexického Senátu (zdravotní, legislativní a výbor pro spravedlnost) návrh zákona, kterým bude legalizováno konopí. Nyní už chybí pouze samotné hlasování, jehož výsledek je vzhledem ke shodnému stanovisku všech senátních výborů považován za předem jasný. Až zákon, který se začal chystat již před dvěma lety, vstoupí v platnost, budou moci Mexičané starší osmnácti let přechovávat a kupovat konopí v množství 28 gramů a pěstovat čtyři rostliny na osobu. Vliv kartelů v této zemi těžce zkoušené válkou proti drogám se tím ale neoslabí, protože ty si mezitím rozšířily portfolio o kšeftování s kradenými pohonnými hmotami.

Nový Zéland

  • 17. října se konaly parlamentní volby, které doprovázelo i několik lidových hlasování. Kromě povolení eutanazie měli občané Nového Zélandu možnost rozhodnout i o legalizaci a regulaci rekreačního konopí. Bohužel o necelých 68 000 hlasů z takřka 2 900 000 zvítězili zastánci současné prohibice (získali tak 50,7 procenta hlasů). Celou kampaň provázelo masivní šíření nepravdivých informací o konopí ze strany odpůrců, kteří se sjednotili pod platformou Say Nope to Dope. Patřily mezi ně různé vyhraněné náboženské spolky včetně scientologů či známá prohibicionistická organizace SAM ze Spojených států. Smutné na konečném výsledku je i to, že premiérka Jacinda Ardernová, která naprosto suverénně zvítězila v parlamentních volbách, se rozhodla nechat si pro sebe, zda hlasovala pro nebo proti legalizaci. Nesmírně populární politička prý nechtěla ovlivnit názor lidu, a tak se k podpoře návrhu na povolení konopí „přiznala“ až po skončení voleb. Případná přiznaná podpora ještě před hlasováním by přitom dost pravděpodobně zvrátila těsný výsledek ve prospěch legalizace. Aby toho nebylo málo, staronová vláda se dříve zavázala, že pokud bude legalizace v referendu odmítnuta, hodí otázku liberalizace protikonopných zákonů zcela pod stůl. Znamená to, že nesmyslná perzekuce uživatelů a pěstitelů konopí bude na Novém Zélandu pokračovat nejméně další čtyři roky a liberální vláda v čele s premiérkou, která s tím nesouhlasí a mohla to kdykoli změnit, slíbila, že místo toho strčí hlavu do písku. Politika je někdy nepochopitelné řemeslo. 

Německo

  • Další ne zrovna veselá zpráva přišla z Německa, kde byl 29. října jasnou většinou poslanců Bundestagu zamítnut návrh na legalizaci rekreačního konopí. Ten podala Strana zelených a podpořila ho pouze Strana levice. Vládnoucí konzervativní koalice CDU/CSU (křesťanští demokraté) a SPD (sociální demokraté) byla proti, stejně jako extrémní pravice AfD. Tento výsledek se ovšem dal – na rozdíl od referenda na Novém Zélandu – očekávat a nikoho v Německu asi nepřekvapilo, že tradičně konzervativní strany ani nacionalisté nechtějí mít s trávou nic společného. Pozitivní je, že v řadách SPD přibývá zejména mladších politiků, kteří chtějí protikonopné zákony liberalizovat, a největším propagátorům legalizace – Straně zelených – dlouhodobě vytrvale rostou volební preference.

Izrael

  • Zpět k dobrým zprávám. 12. listopadu předstoupil před izraelskou veřejnost ministr spravedlnosti Avi Nissenkorn a prohlásil, že na základě doporučení mezirezortní komise bude nejdéle do devíti měsíců legalizováno konopí pro všechny občany starší 21 let. Podle ministrových slov jde o hledání rovnováhy mezi „liberalismem a zodpovědností. Je na čase jít s dobou a legalizovat konopí v Izraeli. Ukážeme tím, že neignorujeme realitu a následujeme příkladu dalších vyspělých zemí.“ Podle návrhu zákona budou mít lidé možnost kupovat si konopí ve specializovaných obchodech a pěstovat několik rostlin doma – ovšem jen pokud se zaregistrují a obdrží povolení. Nadále bude zakázáno kouřit konopí na veřejnosti a stejně tak nebudou povoleny reklamy. Návrh se těší široké politické podpoře včetně premiéra Benjamina Netanjahua, který byl donedávna odpůrcem jakékoli liberalizace prohibičních zákonů.
Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!