Aktuální článek
Ze světa legalizace 39: UFC povoluje THC mimo oktagon

Ze světa legalizace 39: UFC povoluje THC mimo oktagon

  • Jak legalizace postupuje ve světe?

Fanoušky bojových sportů – a hlavně samotné bojovníky trpící otřesy mozku a bolestivými zraněními – potěšila v lednu zpráva, že UFC už nebude trestat za užívání konopí mimo soutěž. Konopná revoluce v Americe celkově nabírá na obrátkách, což asi není divu, když z prodeje rekreačního konopí plynou do státních rozpočtů miliardy chechtáků.

Mezinárodní

  • Americká společnost UFC, která po celém světě provozuje elitní soutěž ve smíšených bojových uměních (MMA), oznámila 14. ledna zásadní změny v dopingové politice týkající se konopí. V tiskové zprávě se píše: „Pozitivní testy na přítomnost karboxy-THC nebudou od nynějška považovány za porušení antidopingových pravidel UFC, pokud nebude přímo prokázáno, že bojovník konopí konzumoval záměrně za účelem zlepšení výkonu. Všechny ostatní kanabinoidy pocházející z rostliny konopí jsou povoleny.“ Jeff Novitzky, zástupce ředitele sekce Zdraví a výkonnost atletů v UFC, vysvětlil, že „ačkoli chceme i nadále předcházet tomu, aby soutěžící zápasili pod vlivem THC, zjistili jsme, že i u bojovníků, kteří užívají konopí mimo soutěž, může zůstávat detekovatelná hladina metabolitu THC v moči. Není přitom vědecky prokázáno, že by to mělo jakýkoli vliv na jejich výkon při zápase.“ Co na to říká Nick Diaz, který po trestu za léčbu konopím před lety de facto ukončil bojovou kariéru, raději nechtějte vědět.

USA

  • Na začátku ledna se ve státě Georgia konaly doplňovací senátní volby, v nichž zvítězili oba kandidáti za demokratickou stranu. Proč je to důležité? Po dlouhých letech se díky tomuto výsledku stane z republikánské většiny v americkém Senátu menšina a brzy už bývalý předseda této komory Mitch McConnell nebude moci nadále blokovat všechna hlasování o zákonech týkající se konopí. Výrazně se tak zvyšuje šance na schválení extrémně důležitého návrhu, který by americkým bankám umožnil spolupracovat s legitimními konopnými společnostmi ve státech, kde je konopí legální (takzvaný SAFE Banking Act). Dalším zásadním návrhem, jehož projednání republikáni v Senátu dlouhé roky blokují, je zlepšení dostupnosti konopí pro válečné veterány. Stejně tak se zvyšuje šance na komplexní reformu protikonopných zákonů na federální úrovni, ačkoli nelze očekávat okamžitou celoamerickou legalizaci vzhledem k tomu, že takto zásadní krok zatím nemá podporu ani u všech demokratických zákonodárců.

  • Ve světle absolutního úspěchu všech konopných referend z listopadových voleb, o kterém jsme psali v posledním vydání, se postupně začínají ozývat vrcholní politici z dalších států, kteří volají po legalizaci konopí pro všechny dospělé prostřednictvím legislativního procesu (přijetí zákona místními parlamenty). Konkrétně guvernér čtvrtého největšího amerického státu New York (necelých dvacet milionů obyvatel) Andrew Cuomo na začátku ledna oznámil, že jedním z jeho hlavních cílů pro tento rok je legalizovat konopí a vytvořit regulovaný trh. Stejně se vyjádřil i guvernér Virginie (více než osm milionů obyvatel) Ralph Northam a představitelé dalších menších států.

Policie státu Illinois vymazala půl milionu záznamů v trestních rejstřících osob odsouzených v minulosti za přečiny spojené s konopím.

  • V polovině ledna oznámili zástupci coloradského ministerstva financí, že v tomto státě, který legalizoval jako první na světě v roce 2012, bylo za rok 2020 prodáno konopí v rekordní hodnotě přes dvě miliardy dolarů (o 300 milionů dolarů více než za rok 2019). Z této závratné sumy (v přepočtu neuvěřitelných 43 miliard korun) do státní kasy putovalo takřka 8,5 miliardy korun. Od roku 2014, kdy byl spuštěn regulovaný trh, se v Coloradu prodalo legální konopí za skoro 10 miliard dolarů (215 miliard korun) a stát z této částky inkasoval více než 1,5 miliardy (přes 32 miliard korun). Všechny tyto peníze jsou přitom ze zákona alokovány místním samosprávám na opravu a výstavbu škol, zlepšování infrastruktury a drogovou prevenci. K tomu ještě přičtěme desítky tisíc pracovních míst, která zde konopný sektor vytvořil. Jen pro zajímavost – Colorado má dvakrát méně obyvatel než Česká republika.
  • V průběhu ledna informovaly i další státy s legálním konopím o rekordních prodejích. Například v Illinois se za první rok existence regulovaného trhu prodalo konopí za více než miliardu dolarů, stejně tak v Kalifornii. Rovněž zástupci státu Massachusetts oznámili, že se tržby od legalizace konopných prodejen pro všechny dospělé v roce 2018 blíží první miliardě.
  • Na začátku ledna informovala média ve státě Nové Mexiko o přelomovém rozsudku v otázce povolení konopné léčby osobám, které jsou ve výkonu trestu nebo v podmínce. Soudkyně Lucy Solimonová rozhodovala v případě muže, který byl zatčen za to, že se stal oficiálním konopným pacientem v době, kdy byl v podmínce. Zatčení bylo ovšem podle soudkyně v rozporu se zákonem, podle kterého nemá být léčba konopí upírána ani lidem v podmínce, ani vězňům. Doufejme, že k témuž logickému závěru dojdou i čeští soudci – aktuálně o možnost léčby během výkonu trestu usiluje Dušan Dvořák i další.
  • Posledního dne loňského roku oznámil guvernér státu Illinois J. B. Pritzker, že státní policie vymazala takřka 500 000 záznamů v trestních rejstřících osob odsouzených v minulosti za přečiny spojené s konopím, které by dle dnes platného zákona byly legální. Konopí je v tomto státě povolené od loňského ledna.

Kanada

  • Na začátku ledna oznámili zástupci ministerstva zdravotnictví, že se znepokojením sledují statistiky domácího pěstování konopí určeného k léčbě. Zatímco prodeje konopí v lékárnách, které tam dodávají velkoproducenti, zůstávají stejné (kolem pouhých dvou gramů na osobu a měsíc), v případě samopěstitelů se průměrné množství vypěstované za měsíc zvýšilo během posledních dvou let z 25,2 gramů na 36,2 gramů. Tento rozdíl vede k domněnkám, že systém povolující legitimním pacientům pěstovat si své léčivo doma je zneužíván k produkci konopí, které následně končí jinde než u daného pacienta. V České republice tyto „starosti“ nemáme, protože pacientům pěstování konopí nepovolujeme vůbec
  • Na konci loňského roku překvapila celý konopný sektor zpráva o fúzi dvou gigantů v oblasti produkce legálního konopí – kanadských firem Aphria a Tilray, které dohromady vytvořily globálně největšího producenta konopí se zázemím připraveným na expanzi po celém světě. Spojení zároveň ukazuje na splasklou legalizační bublinu v Kanadě i dalších zemích s léčebným nebo rekreačním trhem, kde poptávka zůstávala dlouho za očekáváním a řada konopných společností především z Kanady během posledního roku zkrachovala nebo byla pohlcena konkurencí.

Mexiko

  • Média informovala 12. ledna o zveřejnění pravidel pro regulaci používání konopí v medicíně, díky čemuž se z Mexika stane největší trh s léčebným konopím na světě. Nová pravidla umožní licencovaným subjektům pěstovat, sklízet a zkoumat konopí, které se bude vydávat pacientům v lékárnách. Současní mexičtí pacienti se zatím musejí spoléhat na individuálně vydávaná povolení na dovoz konopí ze zahraničí. V návrhu se hovoří i o chystaném vzniku regulovaného trhu s rekreačním konopím, jehož legislativní podobu nyní finalizují senátoři a v průběhu letošního roku by se konečně měl stát realitou.

Thajsko

  • Ministerstvo veřejného zdraví oznámilo 13. ledna, že v únoru spustí internetové stránky určené k podpoře podnikatelů a výzkumníků, kteří se chtějí zapojit do rozvoje konopné léčby. „Potřebujeme online platformu, která bude obratem reagovat a pomáhat zájemcům získat potřebná potvrzení a nabízet jim poradenství,“ popsal cíle předseda Národní komise pro legalizaci konopí Anunchai Assawamakin.

Izrael

  • Dalším signálem uvolňování restrikcí a změny celkového pohledu na konopí bylo vytvoření konopného indexu na izraelské burze v Tel Avivu. Tento index zahrnuje devět hlavních společností, které pěstují, zkoumají a zpracovávají konopí pro desítky tisíc pacientů v zemi. Zástupci burzy na tiskové konferenci na konci prosince uvedli, že konopný index sice zatím nemá moc velkou hodnotu („pouze“ 530 milionů dolarů), nicméně jeho vytvořením chtěla burza poukázat na „možnost investic do tohoto nového a rychle rostoucího sektoru“.

Polsko

  • V sobotu 16. ledna se na půdě katedry kriminalistiky a forenzních věd na Lodžské univerzitě konala online konference CannActive.Science: Science, Medicine or Business?, jejímž cílem bylo představit měnící se pohled na konopí z hlediska trestního práva i medicínského využití. V průběhu celého dne vystoupili se svými příspěvky renomovaní polští akademici v oblasti práva, několik lékařů i odborníci na agronomii a pěstování. O situaci v České republice z hlediska konopných zákonů a možného budoucího vývoje pohovořil šéfredaktor magazínu Konopí Lukáš Hurt. Přednášející se víceméně shodovali v tom, že je nutné následovat příkladu Severní Ameriky a postupně ukončovat nesmyslnou prohibici konopí.
Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!