Aktuální článek
Ze světa legalizace: Konopí není doping!

Ze světa legalizace: Konopí není doping!

Profilový obrázek
  • Kauza sprinterky Richardsonové rozpoutala žhavou debatu o konopí ve sportu. V centru diskuzí je také CBD. Mělo by být legální nebo nelegální?

Zatímco v New Jersey se mažou záznamy nenásilných konopných přestupků, američtí republikánští zákonodárci v několika státech blokují konopnou legislativu schválenou v referendech. Evropa přitom stále klopýtá někde na půl cesty a nedotažená legalizace v Nizozemsku posiluje vliv kriminálních skupin. Aspoň že soudy ve Francii a Španělsku znovu potvrzují, že CBD není narkotikum, neb nemá psychotropní účinky, a basta.


MEZINÁRODNÍ

  • Původně americký atletický skandál, který vypukl v pátek 2. července, postupně přerostl do mezinárodního sporu o to, jak přistupovat ke konopí ve vrcholovém sportu. Antidopingová agentura Spojených států (USADA) toho dne oznámila pozitivní výsledek testu na přítomnost THC po kvalifikačním závodě na 100 metrů u vycházející sprinterské hvězdy Sha’Carri Richardsonové, která kvůli tomu přišla o šanci reprezentovat vlast ve své hlavní disciplíně na olympijských hrách v Tokiu. Za Richardsonovou se rychle postavily různé celebrity a především přední členové Kongresu, a nakonec dokonce i prezident Joe Biden, jehož tisková mluvčí na 7. července uvedla, že je možná načase mezinárodní pravidla změnit. Mezitím se odehrála mediální „přestřelka“ mezi Světovou antidopingovou agenturou (WADA) a tou americkou, které na sebe vzájemně přehazují vinu za to, že konopí je takto tvrdě a nesmyslně postihováno. Zástupci USADA například v médiích opakovaně tvrdili, jak je jim Richardsonové líto. V reakci na to ale 10. července upozornil ředitel WADA Witold Banka v otevřeném dopise na skutečnost, že hlavním zastáncem tvrdých protikonopných pravidel ve vrcholovém sportu na mezinárodní úrovni jsou dlouhodobě právě američtí představitelé: „Spojené státy byly a jsou jedním z nejhlasitějších příznivců zařazení kanabinoidů na seznam zakázaných látek a tento postoj vždy tvrdošíjně obhajovaly – zejména zástupci USADA. Dokazují to písemné i hlasové záznamy z jednání za posledních bezmála dvacet let.“ V celé tragédii mladé sprinterky je tedy pozitivní alespoň to, že vrcholné organizace začínají oficiálně dávat ruce pryč od tvrdých a iracionálních protikonopných postojů. Snad se tato změna projeví co nejdříve i v praxi.

...

Pokračování článku najdete v Legalizace č. 66, která je právě k dostání v e-shopu Legalmarket.cz a na novinových stáncích. Stáhnout si můžete i elektronickou verzi magazínu nebo si ho za zvýhodněnou cenu předplatit a těšit se na pravidelné dárky a pohodlné dodání až domů.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!