Aktuální článek
Ze světa legalizace: Nižší ceny a vyšší zisky v Kanadě

Ze světa legalizace: Nižší ceny a vyšší zisky v Kanadě

  • Co je nového ve světě legalizace konopí?

Probouzí se Německo, kde se daří celostátnímu programu konopné léčby a kde ekologicky nakloněná veřejnost začíná vnímat i přínos naší oblíbené plodiny pro životní prostředí. Ve Spojených státech pokračuje rekreační domino a vše zraje k federální legalizaci, zatímco v již legální Kanadě počítají zisky a drtí černý trh.

 

MEZINÁRODNÍ

Příznivci konopí po celém světě si 20. dubna připomínali Mezinárodní den konopí, nicméně z důvodu pandemie a nemožnosti se sdružovat neprobíhaly nikde velké venkovní oslavy s desetitisíci účastníky, na jaké jsme si v předchozích letech zvykli zejména ve státech, které v poslední době legalizovaly. Podobně dopadly i tradiční průvody Global Marihuana March, které se za normálních okolností konají na začátku května v desítkách světových měst (v Praze pod názvem Million Marihuana March), i když například v Německu se díky zlepšující se situaci a rozvolňování konaly v sobotu 15. května pochody za legalizaci ve Frankfurtu, Heidelbergu, Norimberku, Duisburgu a dalších městech pod hesly „S konopím z krize“ nebo „Už žádná svinstva: Chraňte konzumenty!“ Organizátoři tak odkazují na zvyšující se množství životu nebezpečných syntetických kanabinoidů, které zaplavují černý trh s konopnými produkty.

USA

  • Na konci března vstoupil ve státě New York v platnost přelomový zákon, který ve čtvrtém nejlidnatějším americkém státě s 20 miliony obyvatel vytváří regulovaný trh s konopím a ukončuje tak nesmyslnou prohibici. Některé pasáže zákona ve státě, kde samozřejmě najdeme i největší americké město New York, vstoupily v platnost okamžitě, například přechovávání až 85 gramů sušiny. První prodejny konopí, kde budou moci nakupovat všichni plnoletí zákaznici, mají podle plánu zákonodárců otevřít v příštím roce. Na vznik a chod celého konopného sektoru bude dohlížet především nově vznikající Úřad pro správu konopí. Legalizace by podle odhadů měla v prvních letech vytvořit desítky tisíc nových pracovních míst a na daních vydělat státu desítky nebo spíše stovky miliard dolarů.
  • Příznivci konopí ani nestihli vstřebat historický úspěch v New Yorku a hned další týden přišel jiný historický milník – rekreační konopí legalizovala Virginie jako vůbec první jižanský stát. A za dalších pět dní (přesně 13. dubna) vstoupil v Novém Mexiku v platnost zákon, který též ukončuje prohibici a vytváří regulovaný trh ve státě na opačném konci Ameriky.

Rekreační konopí bylo legalizováno ve čtvrtém nejlidnatějším americkém státě New Yorku, v prvním jižanském státě Virginii a také v Novém Mexiku.

  • V dubnu byly zveřejněny výsledky rozsáhlé celonárodní studie, kterou vypracovali výzkumníci z Státní univerzity v Boise ve státě Idaho a která měla za cíl určit, do jaké míry je validní teorie o konopí jako „vstupní bráně“ do světa tvrdých drog. Za tímto účelem analyzovali vědci relevantní data z období let 1994 až 2002. Zjistili, že „užívání konopí nelze považovat za vstupní bránu vedoucí k užívání dalších ilegálních drog. Z toho důvodu je nepravděpodobné, že by prohibice konopí vedla ke snížení užívání ilegálních substancí.“ K tomu poskytli i logické vysvětlení: „Naše zjištění lze v souhrnu považovat za potvrzení předchozích výzkumů, které zpochybňují platnost teorie konopí jako vstupní drogy. Ačkoli vidíme jistou korelaci mezi užíváním konopí a užíváním dalších zakázaných látek, to samo o sobě neznamená, že mezi oběma existuje i vztah kauzální. Hlavními faktory pro iniciaci užívání tvrdých drog jsou spíše genetické predispozice, vztahy s vrstevníky a přístup na černý trh s tvrdými drogami (které dealeři nabízejí mladým lidem často vedle konopí – pozn. red.). Znamená to, že jakékoli politické snahy o snížení konzumace tvrdých drog prostřednictvím prohibice konopí jsou pravděpodobně odsouzeny k nezdaru.

 

  • 12. května představili republikánští zákonodárci David Joyce and Don Young ve Sněmovně reprezentantů návrh zákona, který by legalizoval rekreační konopí na federální úrovni, zpřístupnil bankovní služby firmám, které s rostlinou nakládají, a zároveň podporoval vznik malých podniků v konopném sektoru. S podobnými návrhy přišli již dříve demokraté, ale republikáni je až doposud odmítali – to se nyní zjevně mění a šance na ukončení federální prohibice se tak zvyšují. Největší překážkou se při současném rozložení politických sil stává paradoxně Bílý dům, jelikož demokratický prezident Joe Biden odmítá jít dál než za pouhou dekriminalizaci.

Kanada

  • Analytická společnost Brightfield Group vydala v dubnu výroční report nazvaný Canadian Cannabis Market, který ukázal na více než dvojnásobný meziroční nárůst tržeb z prodeje legálního konopí v zemi. Celkový obrat z prodeje konopí vzrostl ze zhruba 1,2 miliardy kanadských dolarů v roce 2019 na 2,6 miliardy v roce 2020. Podle autorů analýzy bylo významným katalyzátorem růstu v roce 2020 otevírání nových obchodů a snižování cen, a to především v lidnatých provinciích Ontario a Britská Kolumbie. Nižší ceny legálního konopí začínají dokonce konkurovat cenám na černém trhu. Postupně se také rozjíždí segment trhu s konopnými nápoji s obsahem THC. Celkově se do konce roku 2021 očekává nárůst celého sektoru o dalších minimálně 60 procent.

Celkový obrat z prodeje konopí v Kanadě vzrostl ze zhruba 1,2 miliardy kanadských dolarů v roce 2019 na 2,6 miliardy v roce 2020.

  • V druhé polovině dubna rozšířilo ministerstvo zdravotnictví, které má na starost i regulaci pěstování technického konopí, seznam povolených odrůd, jež mohou být volně pěstovány na polích. Mezi novými odrůdami jsou variety vycházející ze slavné coloradské genetiky Charlotte’s Web a další americké hybridy, které obsahují násobně vyšší množství CBD než povolené odrůdy technického konopí pěstované v České republice i celé Evropě.

Německo

  • 19. dubna oznámili němečtí Zelení, že kandidátkou na kancléřku bude Annalena Baerbocková, čímž oficiálně potvrdili, že jejich cílem pro podzimní parlamentní volby není nic menšího než vítězství a sestavování příští německé vlády. Den poté se na oficiálním twitterovém účtu této strany, která v posledních volebních průzkumech pravidelně obsazuje první pozici, objevil příspěvek vyzívající k regulaci konopí: „Konopí je v Německu nejčastěji užívanou ilegální drogou a počet mladistvých konzumentů vytrvale roste. Naše děti a zdraví všech občanů efektivně ochráníme tak, že vytvoříme pravidla pro nakládání a obchodování s konopím!“ Podle návrhu programových priorit budou Zelení usilovat o schválení zákona, jenž vytvoří rámec nejen pro soukromé nakládání (nákup a přechovávání až 30 gramů sušiny; pěstování a zpracování až tří rostlin pro osobní potřebu), ale i vznik regulovaného trhu (vytvoření systému licencí pro pěstování, prodej a distribuci konopí).

Švýcarsko

  • V průběhu dubna přišlo hned několik dobrých zpráv ze Švýcarska, kde je už několik let legální veškeré konopí s obsahem THC do jednoho procenta a kde by mohl v nadcházejících letech vzniknout regulovaný trh s rekreačním konopím. Prvním krokem k němu má být nově schválený experiment, v jehož rámci bude vybraných 5 000 Švýcarů moct legálně nakupovat a užívat konopí s obsahem THC až 20 %. Jedním z hlavních kritérií výběru byly předchozí zkušenosti a fakt, že člověk už je pravidelným uživatelem. Tyto pokusné huliče bude následně monitorovat odborný tým složený z lékařů, aby se zjistilo, jaký dopad na společnost bude mít legální konopí pro všechny dospělé. Na konci dubna podpořil cestu k regulaci konopí i zdravotnický výbor Národní rady (dvousetčlenná komora švýcarského parlamentu), který podpořil legalizační iniciativu poslance Heinze Siegenthalera v těsném hlasování třináct ku jedenácti (jeden se zdržel). Tento poslanec navrhuje přijetí zákona, který bude regulovat konopí namísto současné prohibice, a to s cílem lépe chránit konzumenty a celou společnost. Oproti tomu výbor pro zdravotnictví v české Poslanecké sněmovně vytrvale bojuje za neumožnění samopěstování pár rostlin, neřkuli vytvoření regulovaného trhu.

Česká republika

  • 5. května zrušil Ústavní soud část trestního zákoníku, která se týkala „většího než malého“ množství konopí. Soud nenamítal nic proti samotnému spojení, pouze mu vadilo, že ho stanovila svým nařízením vláda, nikoli parlament v klasickém legislativním procesu. Soudce zpravodaj Pavel Šámal k tomu uvedl: „Považoval-li zákonodárce za podstatné přesně definovat, jaké je pro účely právní kvalifikace skutkových podstat trestných činů množství větší než malé u psychotropních látek, mohl tak učinit formou zákona.“ Co toto rozhodnutí znamená v praxi? V podstatě nic, neboť Ústavní soud abstraktní spojení „větší než malé“ v trestním zákoníku ponechává s odůvodněním, že Nejvyšší soud už v minulosti vymezil, jak při posuzování těchto trestných činů postupovat. Obecné soudy navíc podle profesora Šámala musejí jednotlivé případy a okolnosti související s pěstováním a přechováváním omamných látek vždy posuzovat individuálně, přičemž i abstraktní pojmy jsou v trestním právu údajně důležité.
Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!