Aktuální článek
Ženy v Austrálii si i přes zákazy léčí endometriózu konopím

Ženy v Austrálii si i přes zákazy léčí endometriózu konopím

  • Konopí pomáhá ulevit od palčivých bolestí způsobených endometriózou. Zákon léčbu však nedovoluje.

U Stepfh Elové se první projevy endometriózy začaly projevovat už v jedenácti letech. Až do roku 2014 nikdo nedokázal přijít na to, co jí přesně je. V tom roce podstoupila naléhavou operaci kvůli chronickým bolestem v oblasti pánve.

„Mysleli si, že to bude zánět slepého střeva, ale ukázalo se, že mám celkem závažný průběh endometriózy. Pánevní dutina mi prakticky srostla se stěnou pánve,“ vzpomíná pacientka.

Léky a ketamin

Dvaatřicetiletá Australanka musela od té doby jít ještě na dalších sedm operací. Každý měsíc utrácí 200 až 600 australských dolarů (v přepočtu asi 3100 až 9400 korun) za léky proti bolesti, která však nikdy úplně nezmizí.

Desítky žen si musí konopí získávat ilegálně, protože jim žádný lékař nevydá předpis.

„Občas mám pocit, jako by mi do břicha bodaly stovky nožů. Jindy mi připadá, že mám místo kostí rozbité sklo,“ popisuje. „Když mi bylo nejhůř, dostala jsem infuzi ketaminu.“

V Austrálii trpí endometriózou tisíce žen. Stejně jako ony si i Stepfh myslela, že by jí mohlo pomoci konopí. Proto se na něj zeptala svého lékaře.

„Jednou nebo dvakrát jsem se o něj zajímala, ale pokaždé mě odbyli s tím, že ‚jej užívají pouze pacienti v hospicích a epileptici, kterým nezabírají prášky.‘“

Raději porušit zákon než skončit na opiátech

Endometrióza je chronické onemocnění, kterým trpí miliony žen po celém světě. Podle spoluzakladatelky zájmové skupiny EndoActive Lesley Freedmanové se ročně na léčbu choroby jen v Austrálii vynaloží přibližně 7,4 miliard australských dolarů (v přepočtu přibližně 114 miliard korun), a to včetně samotné zdravotní péče.

„Je to až neskutečné, jak velké množství léků na předpis ženy s endometriózou užívají v naději, že jim uleví od bolestí,“ uvedla Freedmanová. „Některé z nich si občas zavolají záchranku, jen aby dostaly trochu Penthroxu (silné inhalační anestetikum).“

Kanadský porodnický žurnál Journal of Obsterics Canada loni zveřejnil výsledky internetového výzkumu, podle nějž přibližně jedna z deseti Australanek trpících endometriózou používá proti bolestem právě konopí.

Freedmanová zmínila, že její skupina spolupracovala s desítkami žen, které si musí konopí získávat ilegálně, protože jim nikdo nevydá předpis, aby si jej mohly normálně obstarat.

„Všechny z nich si moc dobře uvědomují, že porušují zákon a že tak podstupují jisté riziko,“ dodala Freedmanová. „Nejenže jim konopí ulevuje od bolesti, ale také jim pomáhá se spánkem. Nemusí se potom spoléhat na OxyContin ani jiné silnější opiáty.

Nové zákony nejspíš nepomohou

V teritoriu hlavního města Austrálie Canberra na konci ledna vešly v platnost nové zákony o konopí. Legislativa umožňuje dospělým osobám u sebe přechovávat až 50 gramů konopí, přičemž domácnosti mohou pěstovat maximálně čtyři rostliny.

Není fér konopí prostě smést ze stolu, když jedinou další možností je morfium nebo OxyContin.

Nové regule nicméně nepovolují ani nákup, ani poskytování konopných semen či sazenic. To může v zemi legalizovat pouze Společenství národů Commonwealth, jehož je Austrálie součástí.

Stepfh podotkla, že by si ráda konopí pěstovala, kdyby nemusela porušit zákon dřív, než ho vůbec zasadí. „Jsem vůči této možnosti více než otevřená,“ dodala Stepfh. „Nesmělo by to však nijak negativně postihnout mé zaměstnání nebo syna.“

Najdou se i odpůrci

Oproti tomu například Carol Bennetová, předsedkyně zájmové skupiny Pain Australia, tvrdí, že nová canberrská legislativa o osobním užívání konopí pacientům nic nepřinese. „U některých osob by po dlouhodobém užívání velkého množství léčebného či jiného konopí mohly propuknout psychózy či jiné psychické problémy,“ obává se Bennetová. „Nové zákony se ve skutečnosti týkají hlavně konopí pro rekreační účely, což s využíváním rostliny proti chronickým bolestem spíš vůbec nesouvisí.“

Nejenže jim konopí ulevuje od bolesti, ale také jim pomáhá se spánkem. Nemusí se potom spoléhat na OxyContin  ani jiné silnější opiáty.

„Víme, že za léčebným konopím stojí obrovský průmysl. Zatím však nevidíme žádné vědecké, ani klinické důkazy, které by prokázaly, že je tato forma léčby vážně účinná,“ dodala.

Stepfh reagovala, že si přeje jen něco, co už pomohlo i jiným ženám trpícím endometriózou.

„Pokud to někomu pomohlo navrátit se do normálního života, zase naplno fungovat a vyrovnat se bolestmi, tak si myslím, že to za pokus stojí,“ tvrdí. „Podle mě není fér konopí prostě smést ze stolu, když jedinou další možností je morfium nebo OxyContin.“

Zdroj: Canberra women with endometriosis are self-medicating with cannabis, but legalising the drug might not help

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!