Po Africe se rozmáhá reforma konopných zákonů a mnohé africké země se noří do problematiky konopí v medicíně. Jedním z takovým příkladů a aktivních hráčů na konopném poli je Zimbabwe, kam nedávno oznámily investice velké konopné společnosti z Německa, Švýcarska i Kanady.
Státy v Africe se pod tlakem západních mocností dlouhá desetiletí přísně vymezovaly vůči konopí a označovaly jej za škodlivou látku. V posledních letech se ale situace rychle mění k mění, což platí i o Zimbabwe.
Co nás uživí?
Tento stát v jižním cípu Afriky nyní platí za největšího afrického pěstitele tabáku, který údajně představuje až 20 procent celkového exportu země. Jelikož ale poptávka po tabákových výrobcích ve světě nezastavitelně klesá, zimbabwští zemědělci i političtí představitelé rychle hledají novou plodinu, která by je mohla nadále živit.
Zimbabwe zatím stihla rozdat celkem 57 licencí k pěstování a zpracování konopí jak domácím, tak zahraničním firmám.
Pro určité účely bylo pěstování konopí v této zemi povoleno již v roce 2018 a k vůbec první konopní sklizni došlo o rok později. Za další rok byly schváleny zákony o regulované průmyslové produkci této rostliny a dnes se tak v Zimbabwe konopný průmysl postupně rozrůstá.
Vláda zatím udělila licenci mimo jiné pěstitelům a výrobcům z Německa, Švýcarska a Kanady. Na začátku září Zimbabwský investiční a rozvojový úřad (ZIDA) uvedl, že země zatím stihla rozdat celkem 57 licencí jak domácím, tak zahraničním firmám.
Na správě a regulaci konopného průmyslu se spolu se ZIDA podílí i tamější Ministerstvo zemědělství a Úřad pro kontrolu léčiv.
ZIDA dále dodal, že některé pěstírny jsou již plně v provozu.
Konopí exportuje čím dál vím více zemí, které na svém území nechávají operovat konopné zemědělce, zatímco směřují na mezinárodní trh s rostlinou.
Načasování zimbabwské legalizace by mohlo také sehrát významnou úlohu, pokud se státu podaří si v rámci celosvětového konopného exportu vydobýt silnou pozici dřív, než tak učiní jiné země, a to včetně těch afrických.
Zatím to ovšem nevypadá, že by v Zimbabwe měla v nejbližší době povolit konopí pro rekreační účely. Pokud by se ovšem rostlině podařilo finančně překonat tabák, zavedení legalizace by se mohlo uspíšit.